Każdy rowerzysta wie, jak męcząca może być tego typu aktywność fizyczna.
Z tego względu naprawdę istotne jest częste picie płynów. Zwłaszcza w czasie lata, gdy panują duże temperatury oraz duża wilgotność powietrza. Wybierając się na rowerową wycieczką nigdy nie ma się gwarancji, że w miejscowości jest jakiś sklep. Ponadto jeżdżąc rowerem po górskich szlakach trzeba się liczyć z dużo większym wysiłkiem oraz ze znacznie większym zapotrzebowaniem na płyny. Opłaci się w takim celu mieć ze sobą bidony rowerowe. Są bowiem wygodniejsze od zwykłej butelki z wodą. Bidony montuje się w specjalnym koszyku, który znajduje się przy ramie roweru. Nie trzeba zatem dźwigać niepotrzebnego balastu na swoich plecach. Najczęściej zwykła butelka (
filtr alkalizujący wodę) z wodą jest wkładana do plecaka. Dobre akcesoria rowerowe pozwalają przypiąć naczynie z płynem do roweru. W ten sposób znika niebezpieczeństwo wylania się wody w plecaku.
Autor: Incase
Źródło: http://www.flickr.com
Bidony rowerowe najczęściej zrobione są ze sztucznego tworzywa. Musi być na tyle odporny, żeby po upadnięciu na asfalt nie uległ uszkodzeniu. Tworzywo sztuczne powinno spełniać wszystkie wymogi tyczące się materiałów, które mają kontakt z produktami żywnościowymi. Tym sposobem zwykła woda nie nabierze specyficznego smaku i aromatu. Niektóre bidony robione są również z aluminium – bidony rowerowe. Lecz z uwagi na nieco mniejszą odporność na uderzenia jak również szybsze zużywanie się tego tworzywa, bidony aluminiowe są mniej popularne. Jednakże z tego tworzywa najczęściej są wykonywane inne pożyteczne akcesoria rowerowe. Aluminium jest odporne na korozję i jest w dodatku bardzo lekkie. A przecież stwarzanie jak najmniejszego oporu jest bardzo istotne w czasie górskich przejażdżek.
Właśnie z tego względu zawsze wybiera się lekkie tworzywa oraz zabiera ze sobą jak najmniej przedmiotów. Używanie rowerowych bidonów zapoczątkowali sportowcy. Kolarze bardzo często korzystali z tej formy uzupełniania płynów podczas wyścigów (zobacz przydatne części – klik).
W danym czasie można dostać bidony o pojemności która waha się w przedziale 0,25 – 1 litra. Oczywiście na długie rowerowe wycieczki należy wziąć ze sobą większe naczynie a na krótsze trasy można wziąć najmniejszy rowerowy bidon, który bez trudu można uzupełnić na trasie.