Przyrządy asekuracyjny, czekany. Wszystko do wypraw w góry

Wspinaczka to skomplikowany sport, lecz na pewno jest to interesująca przygoda i wędrówka nią przyniesie niezwykle dużo frajdy. Na rynku osiągalnych jest sporo przeróżnych modeli sprzętów asekuracyjnych. Dzięki tarciu pomiędzy tymi przyrządami a linką asekuracyjną, bądź zakleszczeniu liny w sprzęcie można bez większego wysiłku wstrzymać upadek wspinacza, albo osobiście zjechać na lince. Dokonując wyboru przyrządu należy się kierować zakresem jego przeznaczeń a nie tylko wyłącznie kosztem i tym, czy nam się podoba.

wspinaczka

Autor: sunriseOdyssey
Źródło: http://www.flickr.com
Niektóre przybory współdziałają jedynie z linkami o precyzyjnie ustalonych rozmiarach. Po dobrym zestawieniu narzędzia z linką i karabinkiem powstaje skutecznie sprawny system asekuracyjny. Sprzęt asekuracyjny to podstawa zarówno w trakcie wspinaczki w skałkach, jak i zdobywania najwyższych szczytów – odpowiedni sprzęt asekuracyjny. Najprostsze i najlżejsze kubki asekuracyjne to perfekcyjne rozstrzygnięcie w skałach i w czasie wspinaczki sportowej.

Nie wahaj się: przejdź do serwisu spodnie bojówki czarne, żeby otrzymać dodatkowe fakty na opisywany w artykule zagadnienie. Oczekujemy na twą opinię!

Dla początkujących i ludzi poszukujących niezawodności dostępne są nieco bardziej rozbudowane, ale przez to proste w obsłudze akcesoria.

Jednym z kluczowych ekwipunków wspinaczkowych jest czekan. Jest to urządzenie uniwersalne, służy do wspinaczki, wyrąbywania stopni w lodzie, jako laska do podpierania, do blokowania w trakcie ześlizgnięcia się, również do asekuracji. Poza standardowymi, wielofunkcyjnymi czekanami są czekany specjalistyczne do wspinaczki w lodzie, jakie posiadają krótsze, wygięte stylisko, również głowicę pozbawioną łopatki – różne odmiany czekanów.

wspinaczka na szczyt

Autor: tsuru_g4
Źródło: http://www.flickr.com
Stylisko wykonane jest ze stali, czy też stopów aluminium, czasami z drewna, może być zatopione częściowo, albo zupełnie kauczukiem, bądź półproduktem sztucznym dla zapewnienia lepszego chwytu i izolacji cieplnej. Najczęściej ma u dołu rylec do wbijania w śnieg, oraz pętlę zakładaną na nadgarstek, uniemożliwiającą zgubieniu czekana. Głowica sporządzona jest najczęściej ze stali węglowej, albo stopowej, rzadziej ze stopów aluminium albo tytanu. Tradycyjne czekany z jednej strony głowicy mają ostrze a z drugiej łopatkę. Dlatego że grot niszczy się najprędzej wprowadzono modułową konstrukcję głowicy umożliwiającą wymianę ostrzy, a także zamianę łopatki na obuch.

Related posts