Opony od kuchni: czyli jak dobrać odpowiednie ogumienie do naszego samochodu i rozgryźć skomplikowane symbole na oponach.

Każdy kierowca wie, iż zakup odpowiednich opon, znacząco wpływa na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Zobaczmy, co jest istotne przy wyborze dobrego ogumienia.

Opona na feldze aluminiowej

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
Opony zimowe kontra opony letnie.Opony zimowe a opony letnie – pierwsza sprawa, na którą powinniśmy zwrócić uwagę przed kupnem opon. Jak sama nazwa wskazuje, ogumienie zimowe stosuje się w okresie zimowym, natomiast ogumienie letnie w okresie letnim. Zatem dwa razy w roku należy pamiętać o zmianie opon. Niektórzy poruszają się przez okres 12-stu miesięcy wyłącznie na oponach zimowych, ale nie jest to zalecana praktyka. Opony zimowe są przystosowane do innych warunków pogodowych niż opony letnie.

Doskonale spisują się na ośnieżonej i oblodzonej nawierzchni. Na przykład zimowe opony Kormoran (), są zbudowane w taki sposób, by podczas jazdy rozdrabniać, a następnie usuwać śnieg, który przedostaje się do zagłębień ogumienia. Ponadto opony zimowe mają lepszą przyczepność, dzięki temu jazda jest zdecydowanie bardziej bezpieczna i komfortowa.

W przeciwieństwie od opon używanych w lecie, opony zimowe mają więcej krzemionki, która sprawia, że takie ogumienie jest bardziej elastyczne oraz miękkie i nie twardnieje w niższych temperaturach. Różnica nie jest widoczna na pierwszy rzut oka, ale każdy kierowca odczuwa zmianę w podczas jazdy. Opony letnie są przeznaczone do używania głównie na suchych nawierzchniach. Z tego też względu – w przeciwieństwie do opon zimowych – nie posiadają tak dużo lamelek, rowków oraz nacięć, dzięki czemu znacznie lepiej przylegają do nawierzchni.

Oznaczenie oponJeśli jesteś kierowcą na pewno zastanawiałeś się nie raz nad trudnymi do zapamiętania symbolami umiejscowionymi na oponach Twojego pojazdu. Przypomnimy Ci, co kryje się za tymi znakami.

Jak rozszyfrować oznaczenie opon?Jeśli kupujesz ogumienie do samochodu, obowiązkowo powinieneś znać specjalne oznaczenia, dzięki którym będziesz w stanie nabyć stosowny produkt. Aby uprościć Ci zakup opon, pokażemy Ci, co kryje się za wskazanymi symbolami, znajdującymi się zawsze na ogumieniu.

Co określają konkretne symbole?
Niezależnie od marki ogumienia, które pragniesz nabyć – czy to będą na przykład opony Kleber () czy też opony Kormoran – musisz poznać rozmiar i datę produkcji ogumienia. Równie istotne jest to, czy opony mają nadaną homologację i do jakiej prędkości są przystosowane. I tak: litera H oznacza dopuszczalną prędkość, którą może rozwinąć auto. Znak E4 mówi nam, iż opona ma europejską homologację. Charakterystyczna śnieżynka wskazuje na ogumienie zimowe. Litera R oznacza, że opona (jak naprawić przebita oponę) jest miękka, czyli przeznaczona do stosowania w samochodach osobowych. Jeżeli chcemy sprawdzić rozmiar ogumienia szukajmy go zawsze na bocznej krawędzi gumy.

Wybór odpowiednich opon jest szalenie ważny. Jeśli będziemy kupować ogumienie w dobrym sklepie, możemy liczyć na pomoc wykwalifikowanego sprzedawcy. Więcej na

Bez kategorii

Related posts